RANCANGAN MENGAJAR
Nama Tabika : Tabika Manja
Bilangan Umur : 18/20 orang
Umur : 6 Tahun
Minggu&Hari :
2/selasa
Tarikh : 16/3/2012
Cadangan Masa :
40 minit
Tema&Tajuk :
-
Tunjang Utama :
Tunjang Sains dan Teknologi –Awal Sains
Tunjang
Disepadukan :
Tunjang Perkembangan Fizikal &
Estika –Kreativiti (KTI)
Standard
Pembelajaran Utama:
(ST 2.1.6)
memerhati dan mengenalpasti bentuk-bentuk dipersekitaran
Standard
Pembelajaran Yang Disepadukan:
1.(KTI 1.2.6) melukis rupa geometri
iaitu segitiga, bulat, segiempat , bujur
2.(KTI 1.1.5) Mewarnakan gambar
dalam ruang yang tertentu
.
Objektif: Pada
akhir pengajaran, murid boleh;
i. mengenalpasti bentuk
dipersekitaran murid-murid.
ii.Melukis rupa geometri yang betul
iii. Mewarna gambar dengan baik.
Pengetahuan Sedia
Ada: murid-murid sudah mengetahui beberapa objek yang berada dipersekitaran mereka.
Penerapan Nilai
: bekerjasama , ketekunanan, bersungguh-sungguh , perhatian,
Alat Bantu Mengaja
: kad imbasan, kertas , warna air dan warna pensel
KBKK: Menjana Idea dan menghubung kait
Langkah/
Masa
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Catatan/
ABM
|
Set
Induksi
(5
minit)
|
-
Guru
masuk kelas dengan pakaian guru ditampal dengan pelbagai jenis bentuk seperti
bentuk segiempat, bulat , bujur dan segitiga. - Guru berjalan dari satu tempat ke satu tempat ke satu tempat duduk murid-murid. - guru memberitahu kepada murid-murid tentang pembelajaran mereka hari ini adalah tentang bentuk dan warna |
-
Murid
berasa hairan dan tertanya-tanya apa yang berlaku.
-
Murid
–murid berasa teruja dengan aktiviti yang telah guru lakukan.
|
ABM:
kad imbasan
Objektif:
(ii)
Nilai:
Memberi
pemerhatian
KBKK:
|
Langkah
1 (10 minit)
|
-
Guru
bertanya kepada murid –murid tentang bentuk sekeliling yang mereka tahu
-
Guru
menampalkan kad imbasan tentang bentuk
dan warna
-
Guru menerangkan apa yang ditampalkan dihadapan
.
-
Guru
menanyakan kepada murid siapa tahu apakah bentuk yang sama denggan gambar
bentuk yang ditampalkan.
|
-
Murid-murid
memberi respon yang baik terhadap guru mereka
-
Murid memberi perhatian
dalam proses pembelajaran mereka.
-
murid tertarik dengan proses pembelajaran
mereka hari ini.
-
Murid –murid
sungguh teruja dengan guru mereka ajari
|
ABM:
Kad
imbasan ,
Objektif:
(i)
Nilai:
Memberi
pemerhatian
KBKK:
Menjana
idea
|
Langkah
2
(20
minit)
|
-
Guru
memberi arahan tentang aktiviti yang ingin dilakukan oleh murid-murid
-
Guru
membahagikan arahan kepada murid supaya murid-murid beratur dan duduk didalam kumpulan
-
Guru
membahagikan beberapa kumpulan seperti 4 atau 5 kumpulan.
-
Guru
memberikan tunjuk ajar tentang aktiviti yang ingin dijalankan oleh guru
-
Aktiviti
yang ingin dilakukan oleh murid-murid adalah aktiviti melukis dan
mewarna.murid-murid dikehendaki melihat sekeliling mereka yang berbentuk
segitiga , bulat , bujur dan segiempat.sebagai contoh meja . bentuk meja
adalah segiempat.dengan itu,
murid-murid harus melukis segiempat dan warna lukisan tersebut.
|
-
Murid
murid mendengar dengan penuh perhatian
-
Murid
bergerak mengikut arahan yang diberikan oleh guru
-
Murid
duduk dikumpulan yang telah ditetapkan oleh guru
-
Murid
mendengar penerangan guru tentang aktiviti mereka dengan perasaan yang
gembira
|
ABM:
Kertas
lukisan
Objektif:
(i)(ii) dan (iii)
Nilai:
Memberi
pemerhatian & bersungguh sungguh
KBKK:
Menjana idea dan menghubungkaitkan
|
Penutup
5
minit
|
-
Guru
mengimbas pengajaran yang diajar.
-
Guru
bersoal jawab dengan murid-murid apa yang mereka pelajari hari ini
-
Guru
memberikan tunjuk ajar dan penerangan apa yang patut dilakukan dikertas kerja
-
Guru
memberi lembaran kerja untuk dibawa pulang kerumah sebagai lembaran kerja.
|
-
Murid
memberi respon dan tindak balas yang baik tentang apa yang diajar.
-
Murid
–murid memahami apa yang diterangkan oleh guru
-
Murid
murid mendengar arahan dengan baik.
|
ABM:
Lembaran
kerja
Objektif:
(1)
Nilai:
Memberi
pemerhatian & bersungguh sungguh
KBKK:
Menjana idea
|